Soutěže před rokem 2020

Vysílání na pásmu PMR je skvělá příležitost, proč vyrazit ven. Vysílačky jsou malé a lehké, takže turista, cykloturista a třeba i běžec nebo horolezec je snadno unesou. A kromě komunikace s přáteli je tu vždycky možnost potkat na vlnách PMR nové známé a nové přátele. A taky příležitost pustit se do soutěžení.

Než se pustím do představení zaběhlých a osvědčených PMR soutěží a akcí, dovolím si nejprve představit soutěže, které se objevily nově v letošním a loňském roce. Jedná se o soutěž PMR-DX Apache Znojmo, PMR Perseidy z mojí dílny, dále o soutěž Jerryho Nové Město Prázdninový cestovatel, a také o soutěž Jakuba Letná Praha – PMR Vandr. Zmíním i tři další soutěže, které jsem v roce 2017 přinesl pro pobavení obce péemerkařské.

PMR-DX

Tato horká novinka se objevila v horkém létě 2018 a je zaměřena na dlouhá spojení na vlnách PMR, a tak jsou hodnocena spojení delší než 49km. Čím delší spojení, tím víc bodů. Podrobná pravidla najdete na stránkách Apache Znojmo.

PMR-DX
PMR-DX

PMR Perseidy

Srpnová soutěž, které se můžete zúčastnit velmi, velmi snadno, pokud máte deník PMR ze dne a noci maxima Perseid (přesné časové rozpětí udávají aktuální pravidla pro daný rok). Soutěží se o maximální počet spojení. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na stránkách soutěže a jste ve hře o věcnou cenu. Každý účastník obdrží elektronický pamětní lístek.

Prázdninový cestovatel

Letní soutěž pro opravdové cestovatele s vysílačkou. Čím dále cestujete od svého domova, tím víc bodů můžete nasbírat. Skvělý nápad. Klikněte na logo soutěže a podívejte se na podrobnosti. Přeji hezké léto s vysílačkou.

PMR Vandr

Touto soutěží Jakub letná Praha založil v roce 2017 na české PMR scéně nejspíš nový fenomén, který perfektně podporuje základní vlastnost PMR vysílání. Lehká a  malá technika která nejlíp šlape venku v přírodě (pokud možno na kopci) je totiž ideální na VANDR. Soutěž probíhá v sobotu a neděli jako každý správný vandr. Myslím, že někteří PMR vandrovníci byli díky ní na vandru poprvé a někteří se díky ní vrátili po letech tam, kde kdysi (bez PMR) byli). Propozice soutěže najdete na stránkách Jerryho Nové Město.

I mě popadla v roce 2017 PMR můza  a vylezly z toho dvě soutěže.

Zimní PMR střelec

Tato soutěž vznikla, když jsem přemýšlel o zimním provozu na pásmu PMR. Je skvělé být venku s vysílačkou od jara do podzimu. Ale v zimě to chce zvláštní motivaci, abychom se vydali do mnohdy dost drsného počasí . Nakonec motivace není na škodu nikdy. Proto jsem od 21.1 do 12.3 2017 vyhlásil (a budu i v dalších letech vyhlašovat na část zimního období) tuto soutěž. V roce 2018 soutěž probíhala od 10.2. do 10.3.

V zimním období je tedy možno soutěžit o titul Zimní PMR střelec. Je to jednoduché.

Přidat se lze kliknutím na tento odkaz v době trvání soutěže.

Zimní PMR střelec

Druhá soutěž přišla s nápadem zkombinovat zdánlivě neslučitelné, a to vysílání na PMR a Facebook. Je to soutěž

Jarní Přehlídka Malých Radiostanic

Tato soutěž (ve zkratce J-PMR) chce jednak dát příležitost k soutěžení o Pohár vítěze Jarní Přehlídky Malých Radiostanic, jednak chce zprostředkovat pomocí fotografií aspoň kousek portejblové nálady nejen péemerkařům, ale předevšim všem FB přátelům soutěžících i dalším případným lajkerům na FB. Přečtěte si hodnocení prvního ročníku s některými fotografiemi, nebo se podívejte do FB skupiny PMR v Čechách, kde najdete všechny soutěžní příspěvky. Tato soutěž se časem přeměnila a už v roce 2017 se z ní stala celoroční Přehlídka Malých Radiostanic 2017 (která ovšem byla celoroční jen v uvozovkách, protože běžela jen po zbytek roku po skončení Jarní přehlídky). Pravidla zůstala prakticky stejná, jen nepůjde o periodicky se opakující jarní soutěž, ale o soutěž celoroční. V roce 2018 probíhá její druhý ročník.

 

Přehlídla Malých Radiostanic 2017

Tato soutěž navazovala na Jarní PMR a pokrývala druhou půlku roku 2017. Vaše fotografie z portejblů přičítají body k vašim deníkům díky lajkování vašich facebookových přátel. Stačí do FB skupiny PMR v Čechách umístit fotku z portejblu s údajem o volačce, počtu spojení a odkazem na příslušný deník. Zkuste to. Od 1.1.2018 probíhá tato soutěž jako celoroční, a tak nahrazuje i původní „jarní variantu“.

A nyní bych se už chtěl věnovat soutěžím, které jsou v Česku a na Slovensku již léta zaběhlé. Jsou to soutěže, které nás baví, které nás motivují a které nás těší. Soutěže, které nás propojují, díky nimž se vzájemně poznáváme, ale které nám také umožňují srovnávat se a zápolit o umístění v nejrůznějších disciplinách. Zde jsou.

Československý PMR Cup

Asi největší celoroční soutěží je Československý PMR Cup. Odehrává se na bázi měsíčních hlášení a vyhodnocuje se za kalendářní rok. Tuto soutěž považuji za prestižní PMR platformu pro všechny, kdo chtějí na tomto pásmu přijímat ty největší výzvy, ať už co do celkových nasbíraných kilometů nebo nejdelších (DX) spojení. Pořadateli jsou Žán Braník Praha a Dragon Praha.

PMR Kopce

Další celoroční soutěží jsou PMR Kopce. Tato soutěž je založena na úplně jiném principu než PMR Cup, ale vzájemně se krásně doplňují. PMR kopce po vzoru radioamatérského SOTA spočívají v aktivaci kopců. Princip je jednoduchý. Soutěžící vlastní silou dosáhne vrcholu (kopce, hory) a udělá potřebný počet spojení. Za to je mu přidělen příslušný počet bodů. Tato soutěž se vyhodnocuje jednou za rok, ale období neodpovídá kalendářnímu roku. Navíc jsou neustále k dispozici on-line výsledky, které se mění s každkou novou aktivovanou kótou. Pořadatelem je Martin Kbely.

Jednodenní soutěže a akce

Kromě celoročních soutěží se na PMR koná každý rok několik jednodenních PMR soutěží a akcí. Mezi nejvýznamnější patří PMR štafeta.  Každým rokem dokazuje, že se v Česku a na Slovensku najde dostatek operátorů, aby dokázali předat štafetu přes celou republiku i na Slovensko. Tuto akci pořádá od roku 2018 Apache Znojmo

PMR štafeta 2018
PMR štafeta 2018

Apache Znojmo převzal její pořadatelství od Jerryho Nové Město pod Smrkem.

Další akcí je Pikador – memorial Milana 42. Tato soutěž připomíná nestora a úžasného propagátora českého PMR vysílání Milana 42. Jedná se o několikahodinovou jednodenní soutěž. Její podstata spočívá v uskutečnění maximálního počtu spojení během soutěže. I tuto soutěž pořádá Jerry Nové Město pod Smrkem.

Zvláštností je Noční PMR DXing. Využívá relativního nočního klidu na pásmu PMR k tomu, aby zapojené stanice měly cvo největší šanci na parádně dlouhá spojení, tak zvané DéiXy (DX).

 

Aktuální kalendář akcí najdete  u Jerryho na cbpmr.cz.

 112 total views,  2 views today