Soutěže

Vysílání na pásmu PMR je skvělá příležitost, proč vyrazit ven. Vysílačky jsou malé a lehké, takže turista, cykloturista a třeba i běžec nebo horolezec je snadno unesou. A kromě komunikace s přáteli je tu vždycky možnost potkat na vlnách PMR nové známé a nové přátele. A taky příležitost pustit se do soutěžení.

Ke stálicím mezi PMR soutěžemi nepochybně patří…

Československý PMR Cup

Asi nejstarší celoroční soutěží je Československý PMR Cup. Odehrává se na bázi měsíčních hlášení a vyhodnocuje se za kalendářní rok. Tuto soutěž považuji za prestižní PMR platformu pro všechny, kdo chtějí na tomto pásmu přijímat ty největší výzvy, ať už co do celkových nasbíraných kilometrů nebo nejdelších (DX) spojení. Pořadateli jsou Žán Braník Praha a Tomáš Vlašim, který byl ke spolupořadatelství pozván po mnoha letech, kdy soutěž se Žánem Braník Praha pořádal Dragon Praha.

Od roku 2013 pro nás Martin Kbely začal dělat soutěž…

PMR Kopce

PMR Kopce byly v minulých letech další celoroční soutěží. Tato soutěž byla od začátku založena na úplně jiném principu než PMR Cup, ale vzájemně se krásně doplňovaly. Od roku 2017 nahradila tuto soutěž její inovovaná varianta Kopce, která se od původní liší tím, že rozšiřuje soutěžní prostor o pásmo CB.  Kopce po vzoru radioamatérského SOTA spočívají v aktivaci kopců. Princip je jednoduchý. Soutěžící vlastní silou dosáhne vrcholu (kopce, hory) a udělá potřebný počet spojení. Za to je mu přidělen příslušný počet bodů. Tato soutěž se vyhodnocuje jednou za rok, ale období neodpovídá kalendářnímu roku. Navíc jsou neustále k dispozici on-line výsledky, které se mění s každou novou aktivovanou kótou. Pořadatelem je Martin Kbely.

Do kategorie jednodenních soutěží by patřily (ale nepatří) bonusové akce, které Martin Kbely vyhlašuje v této soutěži.  Samostatné jednodenní soutěže to nejsou, ale vzhledem k možnosti získat bonus vytáhnou ven každého, kdo chce šáhnout na pěkné body. Mně osobně se líbí zejména Z(a)mrzlý éter.

V roce 2019 pro nás Martin Kbely připravil novou soutěž Nov Contest. Protože nápad se ujal, pokračujeme dál…

Nov Contest

V plné palbě od roku 2020 funguje celoroční soutěž Nov Contest, obdoba radioamatérského Moon Contestu. Nejzajímavější na ní je to, že je schopna uprostřed týdne vytáhnout na QTH mraky PMR operátorů a způsobit nebývalý ruch na pásmu ve všední den.

 

PMR-DX

Tato inovativní specialita Apache Znojmo se objevila v horkém létě 2018 a je od počátku zaměřena na dlouhá spojení na vlnách PMR. Proto jsou hodnocena spojení delší než 49km. Čím delší spojení, tím víc bodů. V současnosti (11/2020) je to už řadu měsíců jednoznačně soutěž s největším počtem soutěžících. Podrobná pravidla najdete na stránkách Apache Znojmo.

PMR-DX
PMR-DX

Přehlídka Malých Radiostanic

Tato soutěž navázala na Jarní PMR v roce 2017 a pokryla druhou půlku roku 2017. A už zůstala od roku 2018 jako stabilní celoroční soutěž. Je to zase něco jiného než předchozí uvedené soutěže. Není to jen o spojeních, ale také o propagaci našeho koníčku formou fotografií. Vaše fotografie z portejblů totiž přičítají body k vašim deníkům díky lajkování vašich facebookových přátel. Stačí do FB skupiny PMR v Čechách umístit fotku z portejblu s údajem o volačce, počtu spojení a odkazem na příslušný deník. Tak je to jednoduché. Výsledky jsou k dispozici i pro ty, kdo nemají Facebook.

Přehlídka Malých Radiostanic
Přehlídka Malých Radiostanic

Kromě celoročních soutěží jsou tady také…

Jednodenní soutěže a akce

Kromě celoročních soutěží se na PMR koná každý rok několik jednodenních PMR soutěží a akcí. Mezi nejvýznamnější patří PMR štafeta.  Každým rokem dokazuje, že se v Česku a na Slovensku najde dostatek operátorů, aby dokázali předat štafetu přes celou republiku i na Slovensko. Tuto akci pořádá od roku 2018 Apache Znojmo

PMR štafeta 2018
PMR štafeta 2018

Apache Znojmo převzal její pořadatelství od Jerryho Nové Město pod Smrkem.

Další akcí je…

Pikador – memorial Milana 42

Tato soutěž připomíná nestora a úžasného propagátora českého PMR vysílání Milana 42. Jedná se o několikahodinovou jednodenní soutěž. Její podstata spočívá v uskutečnění maximálního počtu spojení během soutěže. Tuto soutěž pořádá Jerry Nové Město pod Smrkem.

Zvláštností je…

Noční PMR DXing.

Využívá relativního nočního klidu na pásmu PMR k tomu, aby zapojené stanice měly co největší šanci na parádně dlouhá spojení, tak zvané DéiXy (DX).

V HISTORII PMR SE OBJEVILY NĚKTERÉ DALŠÍ JEDNORÁZOVKY, KTERÉ SE VÍCE NEBO MÉNĚ OPAKUJÍ…

PMR Vandr

Touto soutěží Jakub letná Praha založil v roce 2017 na české PMR scéně nejspíš nový fenomén, který perfektně podporuje základní vlastnost PMR vysílání. Lehká a  malá technika která nejlíp šlape venku v přírodě (pokud možno na kopci) je totiž ideální na VANDR. Soutěž probíhá v sobotu a neděli jako každý správný vandr. Myslím, že někteří PMR vandrovníci byli díky ní na vandru poprvé a někteří se díky ní vrátili po letech tam, kde kdysi (bez PMR) byli). Propozice soutěže najdete na stránkách Jerryho Nové Město.

Prázdninový cestovatel

Letní soutěž pro opravdové cestovatele s vysílačkou. Čím dále cestujete od svého domova, tím víc bodů můžete nasbírat. Skvělý nápad. Klikněte na logo soutěže a podívejte se na podrobnosti. Přeji hezké léto s vysílačkou.

PMR Perseidy

Srpnová soutěž, které se můžete zúčastnit velmi, velmi snadno, pokud bude pro daný rok vypsána a pokud máte deník PMR ze dne a noci maxima Perseid (přesné časové rozpětí udávají aktuální pravidla pro daný rok). Soutěží se o maximální počet spojení. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na stránkách soutěže a jste ve hře o věcnou cenu. Každý účastník obdrží elektronický pamětní lístek.

Zimní PMR střelec

Tato soutěž vznikla, když jsem přemýšlel o zimním provozu na pásmu PMR. Je skvělé být venku s vysílačkou od jara do podzimu. Ale v zimě to chce zvláštní motivaci, abychom se vydali do mnohdy dost drsného počasí . Nakonec motivace není na škodu nikdy. Proto jsem od 21.1 do 12.3 2017 vyhlásil (a budu i v dalších letech vyhlašovat na část zimního období) tuto soutěž. V roce 2018 soutěž probíhala od 10.2. do 10.3. V roce 2019 nebyla a další roky se uvidí…

V zimním období je tedy možno soutěžit o titul Zimní PMR střelec. Je to jednoduché.

Přidat se lze kliknutím na tento odkaz v době trvání soutěže.

Zimní PMR střelec

A to je o PMR soutěžích zatím všechno.

Aktuální kalendář akcí najdete  u Jerryho na cbpmr.cz.

 3,147 total views,  1 views today