Vysílání na pásmu LPD v ČR?

Loni v říjnu jsme se v příspěvku na FaceBookové skupině PMR v Čechách dotkli tématu možného vysílání na frekvencích pásma LPD v České republice. Obecně se má za to, že vysílání na pásmu LPD je v ČR zakázáno. Zdá se ale, že to není tak úplně pravda. Jak to tedy je? Pojďme se na to podívat podrobněji.

LPD

Low Power Device neboli zařízení s nízkým výkonem je označení, které velmi dobře koresponduje s názvem příslušného všeobecného oprávnění pro ČR „všeobecné oprávnění č. VO-R/10/12.2019-9 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení krátkého dosahu„. Na pásmu LPD se totiž vysílá výkonem, který je 50x až 500x nižší než výkon povolený na pásmu PMR. A to už je opravdové QRP (vysílání nízkým výkonem) pro fajnšmekry. Pro frekvence pásma LPD platí ve VO tato část tabulky v článku 3 odst. 2.

Krátký dosah je to, oč tu jde. Ale jak je to s možností fonického provozu? VO říká, že „Typická využití zahrnují například telemetrii, dálkové řízení, poplašné systémy či přenos dat obecně.“ Ovšem v komentáři k frekvencím LPD (tedy v článku 3 odst. 3) také říká, že „Zařízení v kmitočtových pásmech f, f1, f2, g, g1 až g9 nelze používat pro vysílání analogových audio signálů s výjimkou přenosu hlasu. Zařízení v kmitočtových pásmech f1, f2, g6 lze používat pro přenos hlasu pouze za současného použití pokročilých technik zmírňujících rušení.“ Definici těchto pokročilých technik se mi nepodařilo najít. To ale nic nemění na tom, že za určitých podmínek lze hlasovou komunikaci na frekvencích pásma LPD provozovat legálně i v ČR.

Jaké jsou tedy frekvence LPD?

Podmínky použití

Jaké jsou ty výše zmíněné „určité podmínky“ pro vysílání na LPD v ČR?

Pro pásmo LPD (433,05–434,79 MHz) platí tyto podmínky.

1) Výkon max. 10mW e.r.p a klíčovací poměr 10% bez omezení zabrané šířky pásma (f) nebo

2) výkon max 1 mW e.r.p. bez omezení klíčovacího poměru a šířky pásma s maximální spektrální hustotou výkonu omezenou  na –13 dBm/10 kHz za současného použití pokročilých technik zmírňujících rušení (f1) nebo

3) pro LPD kanály 40-69 (podle písmene f2 frekvence 434,04–434,79 MHz) výkon max. 10 mW e.r.p. a maximální zabraná šířka pásma 25 kHz bez omezení klíčovacího poměru za současného použití pokročilých technik zmírňujících rušení (f2).

Důležité je zřejmě dodržet klíčovací poměr 10% u 10 mW kanálů LPD 1-39 (zodpovídá operátor) nebo použít pokročilé techniky omezujících rušení u výkonu 1 mW pro všechny kanály nebo u 10 mW pro kanály LPD 40-69.

Praktická možnost použití

Některé vysílačky dostupné u nás (jako je Intek MT-5050 nebo Midland G9 Pro) mohou vysílat na frekvencích pásma LPD výkonem 10mW.  Přestože nejsme v této chvíli schopni definovat pokročilé techniky zmírňující rušení, můžeme zřejmě bez problému legálně pro fonický provoz využít kanály 1-39 při zachování klíčovacího poměru 10%, to znamená klíčovat maximálně po dobu 10% v rámci jakékoli hodiny. To znamená, že lze vysílat maximálně po dobu 6 minut za hodinu. To sice neumožňuje nějaké extrémní portejblové zážitky, přesto se lze domnívat, že je to vhodná možnost pro experimenty v oblasti QRP vysílání, tedy vysíláíní s nízkým výkonem, na volných frekvencích.

 

 5,773 total views,  1 views today

Tomáš Vlašim

Už několik let si svobodně užívám pobytu v přírodě i ve městě a jsem ve spojení se známými i neznámými lidmi díky vysílačkám PMR. Zvu vás na cestu do světa svobodné komunikace a rád budu vaším průvodcem. Můj příběh si přečtěte zde.

Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x