Jak si stáhnout obrázek z vesmíru
Nabízím malou ochutnávku z jiného soudku, než je PMR. Řada majitelů PMR vysílaček vlastní také radiostanice pro pásmo 2 metry. Občas je příležitost k tomu využít tyto „dvoumetry“ k příjmu obrázků z vesmíru. Ta příležitost je za dveřmi. Z paluby mezinárodní vesmírné stanice ISS bude v období od 11. do 14. dubna 2019 organizováno vysílání SSTV obrázků v rámci experimentu „O Gagarinovi z vesmíru„.
Vysílání bude probíhat na frekvenci 145.800MHz pomocí vysílačky Kenwood TM-D710. Předpokládá se, že vysílání proběhne s využitím protokolu PD-120 SSTV. Tyto informace jsem čerpal z originální zprávy v ruštině.
Jak si stáhnout obrázek z vesmíru
Pro ty, kdo nevědí, o co jde, zkusím aspoň stručné vysvětlení a návod, jak na to. Mezinárodní vesmírná stanice bude vysílat na pásmu 2m analogovým FM signálem obrázky. Pokud máte dualband (klidně Baofeng nebo jakýkoli jiný) nebo 2m radiostanici, stačí naladit uvedenou frekvenci, otevřít skvelč (mít poslech v šumu) a v době přeletu být na poslechu pokud možno někde mimo elektromagnetické rušení.
Na chytrý telefon Android si nainstalujte program Robot36. Když uslyšíte vysílání ISS (podobné zvuku faxu) stačí reproduktor vysílačky přiblížit k telefonu se zapnutým programem, který automaticky začne dekódovat zvuk do obrazu a obraz po skončení relace uloží do telefonu. Relace trvá při použití protokolu PD-120 dvě minuty. Během 1 průletu lze přijmout 1 až 3 relace v závislosti na trajektorii družice a časování relací. Jak vypadá touto metodou přijatý obrázek viz na přiložených obrázcích. Můžete si také pustit video z akce v loňském roce, kde uvidíte, jak to udělat v praxi. Nelekněte se té dlouhé antény, nakonec to fungovalo i na original pendrek.
Průlety ISS najdete na stránce HeavensAbove. Důležité je nastavit si správně pozorovací stanoviště a změnit volbu „viditelné průlety“ na „všechny průlety“. K článku přikládám dva obrázky ulovené při loňské akci.
Na závěr přidávám ještě záznam přeletu ISS nad ČR z tohoto týdne, kdy stanice nevysílala SSTV, ale paketová data. Stanici je na záběrech dobře vidět především v druhé části záznamu, kdy se dostala na méně osvětlenou část oblohy.
8,567 total views, 1 views today