Čtyři portejbly na Řísnickém vrchu

Řísnický vrch je jeden z nejvyšších kopců v okolí Velkého Blaníku. Je z něj výhled na sever, východ a jih. Západní směry jsou zakryty lesem. Pokud sestoupíte pod vrchol směrem k farmě Jizbice, otevře se vám výhled i na východ. Samotný vrchol je o 51 m vyšší než Velký Blaník. Do sedmi stovek mu chybí jen 11 metrů.

Řísnický vrch - pohled na Velký Blaník
Velký Blaník ze sedla Řísnického vrchu

Poprvé, podruhé, potřetí…

Je to tak. Na Řísnický vrch jsem v tom říjnovém dni zamířil s vysílačkou už počtvrté.  Od první návštěvy uplynuly už skoro tři roky. Psal se rok 2014 a leden byl bez sněhu. Tenkrát jsem chtěl do soutěže PMR Kopce přidat nejméně tři vrcholy. Nakonec stačil Holý a Řísnický vrch. Celkem se ten den povedlo 10 spojení na krátké vzdálenosti. Celkový součet kilometrů byl 228. Ale byl to pěkný výšlap z Načeradce po zelené nahoru a zase zpět.

Na Řísnický vrch - leden 2014, v pozadí Velký Blaník
Na Řísnický vrch od Načeradce – 01/2014, v pozadí Velký Blaník a Křížovská hůra

V roce 2014 jsem se na tenhle kopec vrátil ještě v listopadu. Na body do Kopců to nebylo. Přijeli jsme s tátou autem. Ale během našeho popojíždění po Podblanicku se povedlo realizovat celkem 16 spojení v součtu na téměř tisíc kilometrů. Nejdelší spojení tenkrát měřilo 130km. Z Ještědu se ozval Martin Kbely. Já v té chvíli stál s vysílačkou právě na Řísnickém vrchu. Pak jsem si dal skoro rok pohov. V říjnu 2015 jsem se vrátil a byl z toho pěkný deník s 13 spojeními a 1230km. A to nejdelší spojení s Robertem Křelina na Pradědu v Jeseníkách měřilo 176km. Pěkný DX!

Počtvrté Řísnický vrch

Letos (zase skoro po roce) jme s mojí drahou polovičkou využili krásného podzimního dne a vyrazili znovu dobýt tento vrchol.  Tentokrát jsme šli z jihu. Už v sedle pod vrcholem se ozval Karel Praha. medvědí skála. No tohle? S tím jsem nepočítal. To jsou Krušné hory! Ano, byly to krušné hory a hned nejdelší spojení dne na 150km. U mě sluníčko a příjemná teplota, viditelnost víc než dobrá na roční období. U Karla mlha, teploměr na nule, vítr. Parádní spojení. Když jsem se pak koukal do mapy, kudy to prošlo, musel jsem se smát. Já myslel, že to muselo projít přes Brdy. Proto jsem s tím nepočítal. Brdy jsou hráz těžko překonatelná. Trajektorie spojení se ale protáhla mezi jejich severním výběžkem a Prahou.

Řísnický vrch - východní výhled
Pohled od Řísnického vrchu na východ k Votické pahorkatině

Hned po Karlovi Praha se ozval Karel Rokycany. A Krušné horyx vystřídala Šumava. Na Boubín je z Řísnického vrchu teoreticky přímý výhled. Spojení bylo bez problémů už v sedle, co teprve pozdějí na vrcholu.  Kromě PMR jsme s Karlem Rokycany prohnali i sdílenky a testovali jeho vysílačku TeCom o které píše v tomto článku.

Řísnický vrch a PMR Motorola T6
S Motorolou TLKR T6 na Řísnickém vrchu (pohled na západ)

S Pavlem Kolín pak proběhlo jediné spojení pod 100km. Ale zase do těch nížin u Kolína není tak snadně udělat spojení, a tak jsme byli myslím rádi oba. František Svinčany byl u Jičína 108km daleko. A nakonec jsem zaslechl i Johana Hradec. Na něj jsme čekali, až se ozve. Byl na Komářím vrchu v Orlických horách. Dělilo nás 136km. Počasí u něj nic moc a rádio nehrálo právě čistě, takže spojení dalo trochu víc práce. Ale nakonec prošlo. O tomto portejblu se daleko více dozvíte na vlastní uši a oči, když si filmový dokument z tohoto portejblu pustíte na YouTube. Přeji příjemnou podívanou.

Díky všem za spojení a brzy naslyš na vlnách 446MHz PMR.

Přečtěte si také: Mezivrata a Kalvárie – PMR spojení na Šumavu

 639 total views,  1 views today

Tomáš Vlašim

Už několik let si svobodně užívám pobytu v přírodě i ve městě a jsem ve spojení se známými i neznámými lidmi díky vysílačkám PMR. Zvu vás na cestu do světa svobodné komunikace a rád budu vaším průvodcem. Můj příběh si přečtěte zde.

Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x