Rozhledny Babka a Bohdanka

Původní plán byl objet rozhledny Babka, Bohdanka, Březina a Petrovice II. Tvoří takový pěkný čtvereček v nepříliš vzdálených lokátorech. Nakonec zůstalo u prvních dvou, ale bylo to fajn.

Babka – PMR jednosměrka

Rozhledna Babka se tyčí nad městem Zruč nad Sázavou v lokátoru JN79NS. Je to dřevěná konstrukce s kovovým schodištěm a dalšími kovovými prvky. Pod rozhlednou je dřevěný altán. Parkoviště je u nedalekého hřbitova pod rozhlednou, ale šikovný portejblista si najde mnohem bližší parking nad rozhlednou.

Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou
Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou

Rozhledna je to pěkná a navíc nenese na sobě chumel antén, takže její potenciál pro PMR vysílání může být velmi slušný. Mně se tu za hodinu nepovedlo žádné spojení. Ale Wořecha Praha /p Ještěd jsem poslouchal pohodlně R3. Určitě se sem časem vrátím.

Bohdanka

Z Babky jsme to natáhli o jeden lokátor na východ do Bohdanče. Nad touto obcí vyrostla krásná dřevěná rozhledna z kulatých klád spojených kovovými prvky. Je to největší rozhledna tohoto typu v Evropě. A její potenciál je zřejmě ještě větší než Babky. Před nějakou dobou jsem tu dělal spojení do Krkonoš. A to už od paty rozhledny. I tentokrát jsem poslouchal už od paty rozhledny Wořecha Praha /p Ještěd. Spojení jsme ale udělali až po mém výstupu na vyhlídkovou plošinu. Důvod byl jednoduchý. Pod rozhlednou je bufet. A tak hranolky dostaly na chvíli přednost před vysíláním.

Rozhledna Bohdanka
Rozhledna Bohdanka

Zezhora se povedlo udělat tři QSO, z toho dvě 100km  a 108km. Pak jsem ještě poslouchal Kapitána Pardubice a další Pardubičáky, ale brejky se neujaly. Super bylo, že jsem se stal svědkem spojení mezi všemi třemi borci, které jsem z rozhledny slyšel a dělal s nimi spojení. Asi největší problém měl Milan Tábor na Mezivratech. Tam to znám, je to moje nejbližší sedmistovka. Bylo zajímavé pozorovat, jak změna pozice směrem ke geodetické věži zlepšuje příjem na Mezivratech. Vysílač zřejmě dělá svoje a ohlušuje tu i docela odolné staničky.  Poslechnout si můžete kousek portejblu na YouTube.

Deník spojení najdete na webu Jerryho Nové Město pod Smrkem.

Naslyš na 446 PMR!

Přečtěte si také: Jeseník 2015, portejbly na Keprníku a Pradědu

 1,431 total views,  2 views today

Tomáš Vlašim

Už několik let si svobodně užívám pobytu v přírodě i ve městě a jsem ve spojení se známými i neznámými lidmi díky vysílačkám PMR. Zvu vás na cestu do světa svobodné komunikace a rád budu vaším průvodcem. Můj příběh si přečtěte zde.

Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x