…a pak že se to neohýbá (DX Velkonáč – Hazmburk)

V sobotu 13.4.2013 se povedlo z Velkonáče JN79LS spojeni s Petrem OK1RP na Hazmburk JO70AK. Tohle spojení bylo pro mě naprosto neuvěřitelné.

Věděl jsem, že tam Petr bude, ale když dělal spojení s Pavlem Praha, slyšel jsem jenom Pavlovu půlku. Petra jsem nebral ani náznakem. Prostě negativ. Jednu chvíli se mi zdálo, že jsem jej slabě zaslechl. Ale pak jsem si řekl, že není každý den posvícení a smířil se s tím, že bez přímé viditelnosti PMR prostě nefunguje. Uplynulo pár minut. Pak jsem se přeci jen rozhodl využít toho, že nás Pavel slyší oba a upozornil nás na sebe navzájem, píchnul do své Motoroly TLKR T6 sluchátko, aby mi v tom větru nic neuniklo, přikurtoval stanici na metr a půl dlouhou hůl, šup s ní nad hlavu (každý centimetr dobrý) a už jsem běhal po kopci. Až najednou slyším, jak Petr dává výzvy. V té chvíli už měl Petr povolený squelche, protože od Pavla věděl, že tam někde za těmi kopci 100km daleko jsem a snažím se o spojení s ním. O spojení, které odporuje principu PMR. A tak jsme začali pracovat na spojení. Nebylo to lehké. Chvílemi bylo R3 a šlo to. Pak únik a znovu R3. A ještě ke všemu pokaždé o kousek na jiném místě. Nakonec se podařilo vyměnit si všechny potřebné údaje a ještě pár vět navíc, když to zrovna dávalo R3. Bylo to opravdu těžké, o to však cennější, protože překážky mezi námi byly zdánlivě nepřekonatelné.

Snad nám pomohlo aprílové počasí. Mezi námi se pohybovala jakási fronta, kde se mlátily různě teplé masy vzduchu a trochu z toho i pršelo. Kdo ví. Děkuji Petrovi OK1RP za pěkné 100km dlouhé spojení a Pavlovi za to, že nás na sebe navzájem upozornil. Jak je vidět, o překvapení není na PMR nouze. Jaké překvapení to bylo, dokládá i výše vystavená mapa spojení z výškopisu.

Večer na Velkonáči došlo ještě k prvnímu pokusnému vztyčení doma ubastlené CB antény lambda půl dipol na laminátových teleskopech, ale už bez péemerkových překvapení. Ani vítr teleskopy neporazil, takže proběhlo 15 příjemných spojení, mezi kterými bylo pro mě přeci jen jedno překvapení. Bylo to spojení s Frantou Český Krumlov. S Českým Krumlovem jsem z Velkonáče spojení opravdu nečekal. Celkem ten podvečer na CB vypadal takto:

 592 total views,  2 views today

Tomáš Vlašim

Už několik let si svobodně užívám pobytu v přírodě i ve městě a jsem ve spojení se známými i neznámými lidmi díky vysílačkám PMR. Zvu vás na cestu do světa svobodné komunikace a rád budu vaším průvodcem. Můj příběh si přečtěte zde.

Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x