Výsledky soutěže PMR 2019

Rok se s rokem sešel a počítadlo příspěvků v soutěži Přehlídka Malých Radiostanic 2019 se zastavilo na Silvestra 2019 na počtu 169. Děkuji všem za soutěžní příspěvky plné pěkných fotografií, inspirativních videí i zajímavého povídání.

Úvod pro ty, kdo nejsou na Facebooku

V roce 2019 jsem testovali možnosti, jak zpřístupnit tuto soutěž i těm, kdo nejsou na FaceBooku. Podívat se do skupiny na soutěžní příspěvky, to bylo možné už od začátku soutěže. Chceme jít ale dál, a tak se do soutěže zapojil zkušebně Žán Braník Praha bez aktivního facebookového účtu. Ukázalo se, že to půjde emailem a zároveň už připravuji také jednoduchý formulář pro vkládání soutěžních příspěvků tady na webu. Tímto Honzovi děkuji za emailové testovací soutěžní příspěvky. Další podrobnosti o možnostěch soutěžit pro ty, kdo facebookový účet nemají, si přečtete v samostatném článku během příštích dnů. Pro ilustraci toho, jak vypadá na FaceBooku skupina PMR v Čechách, kde se příspěvky zveřejňují, přidávám aktuální podobu skupiny v den, kdy začínám psát tento příspěvek. Skupina má momentálně 662 členů.

FB skupina

Než se pustím do hodnocení loňského ročníku, připomenu ještě pár věcí, týkajících se soutěže. Původním záměrem soutěže by nápad „soutěžit a propagovat“. Proto se taky povinnou součástí soutěžních příspěvků staly fotografie. Mají za cíl ukázat nejen ostatním péemerkařům, čím a kde se vysílá, ale i našim přátelům přiblížit to, o čem je naše hobby.  Později se začala v příspěvcích objevovat i videa, která zpestřila příspěvky a ukázala, jak to vypadá, když se na PMR dělá spojení. Nedílnou součástí soutěžních příspěvků je i vyprávění o tom, jak portejbl probíhal nebo jaké to bylo na navštíveném QTH. Každý takový příspěvek je pěkným multimediálním svědectvím o kousku naší země i o našem společném koníčku. A zároveň je to i pozvánka pro ty, kdo ještě nezačali vysílat.

Nevyhlášená soutěž

Stejně jako v roce 2018 vám představím nejprve výsledky soutěže, která nebyla vyhlášena a nebude ani letos. Je to soutěž o nejlepší soutěžní příspěvek. Nejlepší příspěvek jako jediný překročil hranici 100 bodů. Možná to nebyl takový problém, protože byl postaven na portejblu s 82 spojeními. Včetně lajků tak docílil tento příspěvek 111 bodů, čímž odskočil druhému v pořadí o celých 32 bodů. Autorem vítězného příspěvku je Honza Třebušín.

Vítězný příspěvek

Pořadí PMR 2019

A teď už se pojďme věnovat soutěžícím Přehlídky Malých Radiostanic 2019. Člověku by se skoro chtělo říct, že na pořadí nezáleží, ale přesto právě výsledné pořadí rozhodlo o tom, jak v tomto článku budou za sebou seřazeny soutěžní příspěvky. Jako tradičně začnu od dvanáctého místa, pak se budu věnovat TOP10 a nakonec stupňům vítězů. Důvodem není jen to, abych vás udržel chvíli v napětí. Začínám od konce i proto, že v téhle soutěži má smysl každý příspěvek, který zaujme a ukáže, jaké je PMR vysílání.

Začínáme od konce

Díky svým dvěma příspěvkům obsadil čestné 12. místo Pepan Liběchov. Tento borec se objevil v soutěži 4. května a po zveřejnění druhého soutěžního příspěvku 9. května zase zmizel a už se neobjevil. Přesto se jeho volačka na Jerryho webu cbpmr vyskytuje ještě ve dvou dalších denících z 30.6., kdy portejbloval na Lovoši, takže můžeme doufat, že z éteru nezmizel a letos se zase objeví. Zde je lepší z jeho dvou příspěvků z portejblu na Strážnici.

Podobně se vedlo jedenáctému Milanovi Bělá, který se v soutěži objevil dvarát během prvního pololetí. Jeho lepší příspěvek pochází z portejblu v den konání PMR Štafety pořádané Apachem Znojmo.

TOP10

Vojta Ostrava se probojoval do TOP10 svým jediným soutěžním příspěvkem především díky krásným dvaatřiceti spojením při zimním portejblu na Lysé hoře. Přestože jeho volačka figuruje ještě v dalších msících v denících na cbpmr.cz, už zřejmě nefotil, nebo nepsal deníky, takže loni zůstalo u jeho jediného soutěžního příspěvku s šestnáctikanálovou PMR vysílačkou Motorola T82.

Často jsou velmi úspěšné soutěžní příspěvky, které vzniknou v termínu nějaké akce. Tentokrát se jednalo o Keltský telegraf. To sice není PMR akce, ale spousta účastníků s sebou PMR vysílačku nosí a řada dalších vyrazí na portejbl právě proto, že se předpokládá čilý ruch na pásmu. Mezi ně zřejmě patřil i Mikeš Jihlava, když vyjel na portejbl Vestec, kde pořídil ten úspěšnější ze svých dvou soutěžních příspěvků a obsadil 9. místo.

Osmý v pořádí je testovací jezdec loňského ročníku Žán Braník Praha. Přestože neměl aktivní facebookový účet, pomocí emailu zaslal čtyři soutěžní příspěvky, které jsem zveřejnil jako pořadatel soutěže a jemu přinesly toto umístění v TOP10. Ještě jednou mu tímto děkuji za otestování možnosti soutěžit bez FB účtu a zvu další zájemce bez facebooku, aby se do soutěže zapojili stejně jako on. Jeho nejúspěšnějším byl právě první testovací příspěvek z portejblu na Klínovci.

Sedmička se stala šťastným číslem pro Víťu Krnov. Je to jeho pořadí v soutěži, ale soutěžních příspěvků zveřejnil hned dvanáct a tak odskočil od předchozích míst a je jedním ze soutěžících, kteří dosáhli celkového počtu bodů v řádu stovek. Nejúšpěšnější výsledek pochází z jeho portejblu na Pustevnách.

Jediný soutěžní příspěvek chyběl do kulaté dvacítky Karlovi Mariánky. Za devatenáct příspěvků dostal body dostačující na šesté místo. V biatlonu a dalších sportech už by byl na rozšířeném pódiu. Z jeho příspěvků vyčnívá ten osmatřicetibodový pořízený při portejblu na Klínovci.

Dvě místa pod bednou se umístil Tom Praha. Tom se objevil v loňském roce jako bouře a začal smetat v různých soutěžích zaběhnuté kapacity. Do naší soutěže stačil zaslat jen devět příspěvků, přesto mu patří páté místo, a to nejen díky vysokým počtům spojení, ale i díky vysoké oblíbenosti jeho příspěvků z nichž nejúspěšnější je s devětačtyřiceti spojeními (což bylo také jeho maximum v této soutěži) ten ještědský oktoberfestový.

Na bramborovou medaili dosáhla jediná dáma loňského ročníku soutěže a vlastně celé jeho dosavadní historie Eva Rokycany. Jak už tu bylo zmíněno, často jsou skvělým úspěchem portejbly konané současně s nějakými akcemi. Akcí, při které Eva pořídila nejúspěšnější soutěžní příspěvek, byl PMR Pikador 2019, který se od letošního roku stává zároveň bonusovou akcí PMR TROJKORUNY. Evě gratuluji zvlášť a přidávám její nejúspěšnější příspěvek.

Stupně vítězů

Na třetí pozici se se 477 body umístil a diplom získává vítěz prvního ročníku naší soutěže Jarda Velké Poříčí, který tak i přes určité obtíže obhájil svoji bronzovou příčku z ročníku 2018. Navíc se mu loni podařilo dosáhnout dalšího úspěchu a stal se HAMem, což ho neodradilo od pokračování jeho činnosti na „nelicencovaném“ pásmu PMR. Díky, Jardo, a těším se na tvoje příspěvky i v letošním roce. Z Jardových devatenácti soutěžních příspěvků se nejlépe umístil ten z portejblu na Dobrošově.

Stříbro si odnáší Apache Znojmo, vítěz ročníku 2018, který stejně jako letošní vítěz překročil metu 1000 bodů. Celkem jich získal 1135. Jeho boj o opakované vítězství byl sveřepý, ale v závěru podlehl tlaku vítěze, a to o pouhých 39 bodů. Jeho úsilí o vítězství bylo podpořeno celými čtyřiatřiceti soutěžními hlášeními. Tento borec, který je pořadatelem soutěže PMR-DX, se sám zapojuje do snad veškerého dění na pásmu PMR, ale i na CB. Jen víc takových soutěžících. Nejlepší Apachův příspěvek ohodnocený 78 body je z portejblu na Tančnici a Radegastu.

Vítězem Přehlídky Malých Radiostanic 2019 je Honza Třebušín. Honza zaslal do soutěže 28 příspěvků, které byly tak kvalitní, že mu nakonec zajistily první místo výkonem 1174 bodů. A protože jeho nejlepší soutěžní příspěvek už byl uveden v (ne)soutěži o nejlepší příspěvek, přidávám jeho druhý nejlepší příspěvek z portejblu na Sedle.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem soutěžícím za jejich soutěžní příspěvky, skvělé fotografie a videa i povídání o portejblech. Těším se na shledanou v dalším ročníku Přehlídky Malých Radiostanic 2020, který už se pomalu rozbíhá.

Tomáš Vlašim

Tabulka a graf výsledného pořadí Přehlídky Malých Radiostanic 2019

 

 

 

 

 1,539 total views,  2 views today

Tomáš Vlašim

Už několik let si svobodně užívám pobytu v přírodě i ve městě a jsem ve spojení se známými i neznámými lidmi díky vysílačkám PMR. Zvu vás na cestu do světa svobodné komunikace a rád budu vaším průvodcem. Můj příběh si přečtěte zde.

Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x