Na Vršku – Na Vršku

V úterý 2.1.2018 jsme uskutečnili spojení mezi QTH Na Vršku – Na Vršku z lokátoru JN79LP do lokátoru JN79PL. Jak se to stalo?

DX nástěnka

Jistě znáte Jerryho web cbpmr.cz a jeho DX nástěnku. Pokud ne, seznamte se. Když vysíláte na pásmu PMR, najdete právě tady přehled aktuálně chystaných portejblů. Pravda je, že většina jich je naplánována na sobotu. Tentokrát však došlo k výjimce. Budo Zruč naplánoval svůj portejbl na úterý. Naštěstí mám zapnuto upozorňování na nové portejbly (skvělá funkce, doporučuji), a tak jsem si toho všiml. No, abych byl upřímný, asi bych si toho všiml i tak, protože na cbpmr jsem poměrně častým hostem (asi 3x denně).

Na Vršku

Když jsem uviděl portejbl na QTH Na Vršku v lokátoru JN79PL, nejdřív jsem se lekl, že jsem ze spaní zveřejnil portejbl sám. Ale nebylo tomu tak. Byl to Budo Zruč. A hned jak jsem to uviděl, napadlo mě: „No, to je skvělé, já mám kousek od domácího QTH kótu se stejným názvem a co víc, naše lokátory se liší jenom přesmyčkou posledních dvou písmen. To by bylo pěkné udělat spojení z Vršku na Vršek z LP do PL.“

Výškopis

Další přišel na řadu Výškopis. Je to skvělý nástroj pro odhad, jestli spojení bude možné, nebo ne. Na trase se sice podle výškopisu trčí nějaké ty vršky u Čechtic, ale myslel jsem si, že to půjde. Pokud přes čáru koukají vršky jen kousek, většinou to aspoň trojkou projde.

Na kopec

Takže jsem sbalil vysílačky (tři kousky měly stačit) a vyrazil jsem k autu. Když jsem ho nastartoval, tušil jsem, že něco není v pořádku. Zápach výfukových plynů v kabině a zvuk soutěžního speciálu dávaly tušit, že výfuk je na cestě do věčných lovišť. Ale nepodlehl jsem panice a šlápl na plyn. Vůz se s řevem rozjel a vyrazil k cílovému QTH.

Výfuk se statečně držel na svém místě, a tak jsem byl za chvíli pod kopcem a vydal se nahoru. Nahodil jsem do skenu Sencor SMR 600. V batohu jako rezervní čekaly Motorola T82 a Alinco DJ-FX446.

Vysílání

Stoupám na QTH. Vysílačka chvíli skenuje. Pak se ozve pípnutí. Co to je? Kouknu na displej. Displej zhasíná. Vypnul jsem vysílačku, znovu nahodil, zaklíčoval a byl konec. Přitom jsem o den dříve baterie nabíjel. Možná jsem nechal vysílačku přes noc zapnutou. Nevím. A kdybych věděl, nic by to nepomohlo. Schovávám Sencorku do batohu a nahazuji Motorolu T82 s trubkou. Naštěstí jsem z trubky ještě nesundal bastl, který mi umožňuje ji použít kromě Sencorky a T6 i na T82.

Jsem na kopci. Na kanále 6 slyším krátký hovor. Mužské hlasy, které už se později neozvou. Jdu na kanál 7 a dávám výzvy. Zapínám živé vysílání na FaceBooku. Překvapivě se neozývá Budo Zruč, ale Libor Police /p Odolov, což je téměř 130 km daleko. Překvapení i vzhledem k počasí. Dávám další výzvy. Ozývá se Daniel Hradec Králové, ale je to jednosměrka, takže já ho beru na PMR vysílačce a on mě s desetisekundovým zpožděním v živém přenosu na FB. To je teda kombinace.

S nějakým zpožděním, ale poměrně brzy se ozývá nečekaně silně Budo Zruč. Na to, že jsou mezi námi kopce to docela letí. Děláme spojení. Snažím se zprostředkovat informaci mezi Budem a Liborem, aby udělali spojení. Není to k tomu. Budo se pokouší dávat výzvy. Začíná pršet. Déšť sílí, a tak brejkuji Buda, abych ho informoval, že mizím z QTH. Domlouváme ještě pokus o spojení z dalšího QTH. Jdu k autu. Pak se přesunuji ke Zdislavicům, kde zkoušíme s Andrejem Vysoké, jestli by to k němu neprolezlo. Bohužel negativ na obou stranách. Ani Budo už se neozývá. Možná jsem nezvolil dobré QTH a směrem k němu mi cloní Javornická hůra. Nevím přesně, ale je to možné.

Dvě spojení z kóty na vršku nakonec umožní i aktivaci do osutěže Kopce Martina Kbely a kuriozní spojení Na Vršku – Na Vršku, LP – PL je na světě. A o to tady šlo především.

Jak málo někdy stačí k PMR radosti.

Na Vršku JN79LP 2.1.2018
Na Vršku JN79LP 2.1.2018

 

 638 total views,  1 views today

Tomáš Vlašim

Už několik let si svobodně užívám pobytu v přírodě i ve městě a jsem ve spojení se známými i neznámými lidmi díky vysílačkám PMR. Zvu vás na cestu do světa svobodné komunikace a rád budu vaším průvodcem. Můj příběh si přečtěte zde.

Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x