Co mají společného PMR, CB a sdílenky? Čím se liší? Už několikrát se na mě obrátili kamarádi, abych jim to zkusil vysvětit. Vím, že někteří lidé hledali podobné informace i na tomto webu a… nenašli.
Rozhodl jsem se tedy napsat o tom pár řádek. Pokusím se dívat na věci okem byčejného uživatele, který chce věci především užívat. Bude to tedy v první řadě o tom, co nám PMR, CB a sdílenky přinášejí jako uživatelům nežli o tom, jak věci technicky fungují.
1. Společné rysy
1.1 Rovnost, volnost… zmatek?
Hlavní společnou vlastnost PMR,CB a sdílenek lze považovat zároveň za jejich hlavní výhodu. Jedná se totiž o několik pásem, na kterých je možno provozovat radiový provoz jen na základě příslušných všeobecných oprávnění. Není třeba individuálního oprávnění, tedy tzv. licence. Abyste tady mohli vysílat, nemusíte dělat žádné zkoušky. To vypadá jako velmi výhodné. Samozřejmě každá mince má dvě strany, a tak je s tím spojeno i několik nevýhod.
Za největší výhodu a zároveň nevýhodu lze považovat to, že na těchto pásmech může vysílat opravdu každý, kdo má ty správné radiostanice. Výhoda je to proto, že přístup má opravdu každý a panuje tu tedy rovnost a svoboda. To je ovšem vyvažováno velkou nevýhodou. Uživatelé většinou nejsou na vysílání připraveni a často nemají nejměnší tušení, co to vlastně dostali do ruky za techniku. Nevědí, co se děje kolem nich, když vysílají. Nevědí, jak mohou škodit ostatním účastníkům radiového provozu. Nevědí, jaký zmatek mohou vyvolat v éteru kolem sebe při nevhodném zacházení s vysílačkou. Nevědí, jak si opravdu naplno užít vysílání na těchto nelicencovaných pásmech.
Přiznám se, že hlavní ambicí mých stránek je přispět k tomu, aby se informovanost uživatelů zvýšila, a tak aby měli větší radost z vysílání na nelicencovaných pásmech všichni jejich uživatelé. Základní informace jsou v e-booku, který v hlavních rysech platí nejen pro pásmo PMR, ale i pro CB a sdílenky. Ačkoli je tam několik odlišností, o kterých se dočtete dále.
Pokračování příště…
1,117 total views, 1 views today